Wagi najazdowe i ich funkcja

Aby zważyć samochód osobowy lub ciężarowy, potrzebny jest specjalny sprzęt. Stosuje się w tym celu wagi w kształcie podestu, na które najeżdża dany pojazd i jest ważony. Znajdują się w miejscach, w których przeprowadza się stały pomiar wagi samochodów dla celów bezpieczeństwa lub pobierania opłat. Czym jeszcze charakteryzują się duże wagi samochodowe?

Ważenie pojazdów za pomocą wagi najazdowej

Wagi tego typu, są wagi samochodowe najazdoweobecne wszędzie, gdzie występuje konieczność częstego ważenia pojazdów np. ciężarowych. Mogą być to składnice materiałów lub samochodowe centra przeładunkowe. Wagi samochodowe najazdowe, mogą mieć postać stacjonarną lub przenośną. Mogą posiadać nawierzchnię betonową lub z elementami stalowymi. Sterowanie nimi, może również przebiegać w różny sposób. Mogą być sterowane w sposób całkowicie elektroniczny, mechaniczno-elektroniczny lub całkowicie mechaniczny. Ich wymiary są dostosowane do określonych gabarytów pojazdu. Wagi wykonywane są w trzech wymiarach, dla pojazdów do 15 ton, od 40 do 60 ton i większych. Oprócz ważenia samochodów osobowych i ciężarowych, wagi stosuje się w sektorze rolniczym, na przykład w celu ważenia załadowanych naczep z zebranymi plonami rolniczymi. Ważenie odbywa się również w celach pobierania opłat czy kontroli wagi załadunku, pod kątem bezpieczeństwa poruszania się go po drodze.

W przypadku elektronicznego sterowania wagą najazdową, konieczne jest sprzężenie z nią komputerowego oprogramowania, które odbiera sygnał czujników umieszczonych w niej i przetwarza go dając wyniki i dokładny pomiar wagi pojazdu. Czujniki takie, przetwarzają siłę nacisku na wartość elektryczną. Miernik wagowy natomiast przekształca ową wartość na wskazanie masy i umożliwia ukazanie jej wartości na wyświetlaczu.