Sprzęt niezbędny w każdej oborze- dojarka

 

Każdy hodowca posiadający krowy mleczne, co oczywiste- posiada też dojarkę. W dzisiejszych czasach raczej ciężko jest spotkać osobę, która wykonuje udój ręczny dlatego, że gospodarstwa nastawione są obecnie raczej na produkcję intensywną. Dopiero kilkadziesiąt sztuk krów jest produkcją opłacalną, dlatego małe gospodarstwa chylą się ku upadkowi.

Różne rodzaje dojarek w dobie nowoczesności

dojarkiW obecnych czasach, tak jak już wspomniano, dojarki są sprzętem niezbędnym w hodowli bydła mlecznego, dlatego firmy prześcigają się w nowych wynalazkach, ułatwiających rolnikom pracę ze zwierzętami. Coraz popularniejsze stają się w Polsce hale udojowe. Jeszcze do niedawna szczytem nowoczesności były dojarki bezprzewodowe- do dziś spotykane w wielu gospodarstwach. Dostępne są różne rodzaje dojarek: konwiowe, bańkowe, czy wymagające najmniej wkładu pracy- rurociągowe- które pozwalają na przepływ mleka bezpośrednio do urządzenia zbiorczego, wprost od krowy przez tzw. rurociąg mleczny. Dojarki rurociągowe są też najbardziej higieniczne, ponieważ mleko nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Dojarki dzielą się też na te, które są różne w zależności od gatunku zwierząt- dla bydła, kóz i owiec. Każda z dojarek jest inna, rolnik musi wybrać taką, która będzie spełniała wymagania i sprawdzi się w gospodarstwie. Firmy serwisują też na bieżąco dojarki i wykonują przeglądy, co pozwala na sprawną pracę bez zbędnych awarii. Dojarki są ułatwienie w całym cyklu produkcji.

Rozwój rolnictwa i nastawienie na produkcyjność zwierząt praktycznie zmusza firmy do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie ułatwiania hodowcom pracy, zwiększania zysków i oszczędności czasu. Firmy prześcigają się w wymyślaniu dojarek, które pozwolą połączyć wszystkie wyżej wymienione czynniki.