Skuteczny test na boreliozę

Zapewne niemal każdy z Państwa widział choćby raz w swoim życiu owada jakim jest kleszcz. Nie trzeba mieszkać na wsi czy w pobliżu lasu by istniało realne ryzyko, że padniemy ofiarą tych krwiożerczych pasożytów. Co raz częściej słyszy się o pojawieniu kleszczy w miastach a konkretnie w jego zielonej części. Niekiedy wykonywane są zabiegi opryskiwania parków, które mają na celu wyeliminowanie tych groźnych dla naszego zdrowia owadów.

Borelioza – diagnoza i pierwsze objawy

borelioza testMówiąc o kleszczach pierwsza myśl z nimi skojarzona dotyczy zachorowań na boreliozę. Słyszy się o niej w mediach, „trąbią” o niej gazety oraz jest o niej masa artykułów w sieci. Niektórzy zalecają nawet by unikać wędrówek po lasach czy łąkach. Nie warto być aż tak ostrożnym bowiem żeby nie stać się jedną z ofiar kleszczy wystarczy stosować specjalne preparaty odstraszające. Są one na tyle skuteczne, że kleszcz będzie nas omijał szerokim łukiem. Jeśli jednak jest już za późno na zapobieganie i zostaliśmy ukąszeni to trzeba szybko działać. Pierwszym krokiem jest usunięcie kleszcza z użyciem pęsety. Następnie zaleca się umieszczenie kleszcza w pojemniku i przekazanie do badań pod kątem boreliozy. Jeśli chodzi o tę nieprzyjemną chorobę jaką jest borelioza test z nią z nią związany opiera się o szybką analizę składu chemicznego śliny i wymiocin kleszczy. Pierwszą z objaw wystąpienia boreliozy jest specyficzny rumień składający się z dwóch lub nawet trzech okręgów. Najczęściej centralny punkt (miejsce ukąszenia) jest jaśniejsze.

Z biegiem czasu rumień świadczący o boreliozie zaczyna się powiększać by z czasem zniknąć na dobre. Nie oznacza to jednak końca problemów. Najczęściej później pojawiają się objawy niczym nie różniące się od symptomów grypy. Jest to już czerwona dioda świadcząca o tym, że powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zgłosić się do lekarza.