Po co foliować baloty ?

 

Każdy rolnik doświadczył chociaż raz zjawiska, kiedy to zrolowany już balot nagle się rozpadał, bo folia, która odpowiedzialna była za jego związanie, pękała. Niestety nadal jest to dość częste zjawisko, chociaż producenci folii do balotów stosują już mocniejsze materiały do jej wytworzenia.

Wytrzymałość folii do balotów

trwała folia do balotówCiężko jest jednoznacznie określić jaką wytrzymałość powinna mieć folia do balotów. Z pewnością wytrzymałość folii uzależniona jest ona od wielu czynników. Ma na nią wpływ przede wszystkim ilość wiązanej w balocie słomy, gdyż im jest jej więcej, tym większe naprężenia musi owa folia wytrzymać. Zatem trwała folia do balotów to taka, która niezależnie od wielkości balota spełnia bez zastrzeżeń swoje funkcje. Istotna jest również maszyna, która wyrzuca baloty, bowiem w zależności od jej producenta, moc z którą naciąga ona folię może być różna. Z pewnością niedopuszczalne jest, aby folia ta pękała jeszcze przed owinięciem nią balota. Musi być również odporna na warunki atmosferyczne, co w przypadku tworzyw sztucznych, bo do nich zalicza się wszelkiego rodzaju folie, jest dość oczywiste, bowiem wpływ środowiska na folie jest znikomy. Ostatnim kryterium jest odporność folii w transporcie, musi być bowiem odporna na otarcia o inne baloty oraz na upadki z niewielkich wysokości, na przykład podczas układania stosów z balotami.

Niewątpliwie przeciętny obywatel ma małą wiedzę na temat folii do balotów, ale już rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z wymagań stawianych takim foliom. Niejednokrotnie miał on styczność z balotami, a w wielu przypadkach ich transport jest dla niego codziennością. Dlatego musi on posiadać stosowną wiedzę na ich temat, a wybór trwałej folii do balotów nie powinien stanowić dla niego najmniejszego problemu.