Materiały stosowane w budowie przegród domów jednorodzinnych

W czasie budowy domu stawiane są ściany, które mogą mieć kilka warstw. Są to np. ściany dwuwarstwowe, które wykonuje się metodą lekką suchą. Budowa takich ścian może przypominać ścianki trójwarstwowe. Wynika to z faktu, że w takich ścianach buduje się warstwę nośną.

Budowa ścian dwuwarstwowych metodą mokrą i suchą oraz trójwarstwowych

sklep internetowy z materiałami budowlanymiWarstwa nośna powstaje z pustaków ceramicznych, betonu komórkowego, ale też z keramzytobetonu. Warstwa nośna w takiej ścianie to nie więcej niż 30 cm. Kilkanaście cm trzeba przeznaczyć na docieplenie ściany. Tu bardzo często wykorzystuje się wełnę mineralną jako materiał termoizolacyjny. Do tego dochodzi pustka wentylacyjna, czyli dodatkowa część izolacji. Ta zajmuje jednak przestrzeń zaledwie 3 cm, więc naprawdę niewiele. Jako elewację stosuje się materiały osłonowe. Do nich zalicza się deski drewniane, panele czy materiały z winylu. Profesjonalny sklep internetowy z materiałami budowlanymi na pewno ma w swojej ofercie takie produkty. Ściana dwuwarstwowa jest wymaga z pewnością większego zaangażowania niż ściana jednowarstwowa. Budowa takich ścian zabiera więcej czasu, bo jest pracochłonna. Koszty wykonania również są wyższe niż w przypadku ściany jednowarstwowej. Częściej wybierane są ściany dwuwarstwowe, które budowane są metodą lekką mokrą. W ostatnim czasie jest to bardzo chętnie wybierany typ przegród.

Izolacyjność cieplna takich ścian jest naprawdę bardzo dobra. Do tego dochodzą też niższe koszty niż w przypadku ścian trójwarstwowych. Tu zamiast wełny mineralnej jako termoizolacji stosuje się częściej styropian. Poza tym na styropianie można łatwo wykonać elewację w postaci tynkowania na specjalnej siatce z klejem. Technologia budowy ścian trójwarstwowych jest bardziej skomplikowana, ma grubszą warstwę termoizolacyjną oraz większą szczelinę wentylacyjną.