Głębokość wykopu a stosowanie szalunków

 

Firmy, które na co dzień zajmują się wykopami, powinny zapewniać swoim pracownikom pełne bezpieczeństwo. Najlepiej zastosować w tym celu specjalne szalunki do wykopów. Najczęściej wykorzystywane są szalunki drewniane, które rozkłada się w miejscu wykopu.

Pełne bezpieczeństwo pracowników w obrębie wykopu

grodziceWiadomo, że wykop może mieć różne kształty, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich grodzic. Przy wykopach liniowych bardzo często stosowane są szalunki w postaci boxów, które po zakończeniu prac w danym miejscu przesuwane są dalej. Głównym zadaniem szalunków jest zabezpieczenie przed osunięciem się terenu objętego wykopem. Taka sytuacja mogłaby nie tylko zagrozić pracownikom znajdującym się w obrębie wykopu, ale również budynkom obok miejsca pracy. Grodzice nie tylko zabezpieczają nieruchomości w pobliżu wykopu, ale również ulice. Takie grodzice można oczywiście wynająć, ale firmy, które wykonują wykopy najczęściej decydują się na zakup szalunków. Należy postawić na grodzice wykonane z wytrzymałych materiałów. Zabezpieczane są ściany wykopów, bo w tych miejscach najczęściej dochodzi do osuwisk. Im głębszy wykop tym większe ryzyko osunięcia się gruntu. W Polsce stosuje się również szalunki słupowe. Możliwe jest nawet zastosowanie grodzic metalowych. Ułożenie grodzic w obrębie wykopu wcale nie jest skomplikowane i nie zabiera dużo czasu. Warto wspomnieć o tym, że nie trzeba demontować grodzic w postaci boxów w wykopach liniowych – można je po prostu przesuwać wraz z postępem prac.

Jeśli głębokość wykopu przekracza 1,5m, to już powinno się zastosować odpowiednie szalunki. Takie grodzice stosuje się również do zabezpieczania fundamentów, czyli w czasie początkowych prac przy budowie domów czy innych nieruchomości. Warto zadbać o pełne bezpieczeństwo w miejscu pracy.