Dobre maniery na przyjęciu weselnym

Zachowanie przy stole, czyli czym jest kultura jedzenia przy organizacji wesel, imprezy okolicznościowej lub imprezy firmowej.

Organizacja wesel polega też na zachowaniu zasad dobrych manier

organizacja weselKiedy jesteśmy na imprezie na której znajduje się obsługa kelnerska, po wniesieniu pierwszego dania powinniśmy serwetkę materiałową rozłożyć na kolanach. Celem tego jest ochrona naszego ubrania, nie możemy wycierać nią ust. Do tej czynności służy bibułowa serwetka, która znajduje się na stole, kiedy uczynimy tą czynność pozostawiamy ją na własnym pustym talerzu. Kiedy po skończonym posiłku udajemy się do toalety należy zmiętą serwetkę z kolan odłożyć po prawej stronie talerza.Kiedy na pierwsze danie podawana jest zupa w głębokich talerzach lub bulionówkach – zawsze jemy łyżką. Gdy zostanie co nieco na dnie odkładamy łyżkę na talerz, a zupę podaną w bulionówce typu barszcz lub rosół wypijamy. Wyjątek stanowi zupa, która podana zostaje w filiżance. Dosyć istotna jest zasada, sztućce chociażby raz prze nas użyte nie trafiają ponownie na stół.Na talerzu staramy się utrzymywać ład i porządek, jemy elegancko, nie jemy zbyt łapczywie ani zbyt wolno. Nie mlaskajmy i przede wszystkim nie rozmawiamy jak jemy. Pieczywo, które stanowi dodatek do zup nie kroimy nożem, należy przełamać go na pół, lub odrywać kawałek po kawałku. Łamiemy go nad talerzem, lub miską. Cukier z cukiernicy nabieramy łyżeczką która znajduje się w cukierniczce, a swoją łyżeczką cicho i ostrożnie mieszamy dany napój. Jeśli znajduje się cała cytryna, kroimy ja na ćwiartki lub ósemki wyduszamy, jeśli natomiast jest ona w formie plasterków wyciskamy za pomocą łyżeczki bezpośrednio w szklance. Nie jest ładnie kiedy łyżeczka pozostaje w filiżance, lepiej będzie wyjąć ją i położyć na mały talerzyk. Nie studzimy kawy, czy herbaty dmuchając , czekamy spokojnie aż sama swobodnie ostygnie. Jeśli na stole znajdują się przekąski, wędliny, sery nakładamy na własny talerz, a następnie konsumujemy, Nie dotykamy jedzenia palcami.
Niektóre imprezy okolicznościowe, jak organizacja wesel poznań są bardzo wystawne, dlatego trzeba brać pod uwagę w jaki sposób należałoby się zachowywać. Będąc uczestnikiem imprezy firmowej pamiętajmy, że szef i współpracownicy nas bacznie obserwują, a przecież nie chcemy być później obiektem plotek i kpin.
Pamiętajmy więc, że kultura jedzenia, kultura przy stole są dwoma najważniejszymi zasadami podczas nie tylko grupowych wyjść, ale również kameralnych spotkań z bliskimi.