Dlaczego azot w nawozach jest tak ważny

Dla każdego gospodarstwa ważne jest by rośliny na polach dawały odpowiednie plony. Wymagają one nie tylko odpowiednich warunków atmosferycznych ale także glebowych. By poprawić ich wzrost stosuje się różne nawozy, najbardziej popularnym z nich jest nawóz azotowy. Dzięki niemu rośliny posiadają odpowiednio dużo składników odżywczych dla siebie.

Zalety i ważność nawozów azotowych

nawozy azotoweNawóz azotowy jest tak popularny i ważny ze względu na jego uniwersalność, większość roślin przyswaja go bardzo dobrze. Dodatkowo to właśnie go potrzeba w dużych ilościach. Choć dodaje się też często do niego inne pierwiastki które mają pomóc we wzroście. Te nawozy najczęściej są przyswajane bezpośrednio, rzadziej produkowane są takie które mogą być przyswojone dopiero po procesach zachodzących z ich udziałem w glebie. Przez niedobór azotu rośliny rosną strzeliście, do tego liście są słabe i opadające, a także obniża zwyczajnie jakość plonu. Najszybciej przyswajana przez rośliny jest forma saletrzana, trochę dłużej zajmuje przyswojenie amidowej i amonowej. Są to ważne informacje o których warto pamiętać gdy chcemy zadbać o odpowiednią jakość plonów. Nawozy azotowe są niezwykle ważne dla każdego rolnika, dlatego trzeba zdobyć o nich odpowiednią wiedzę. Dobrze jest też przyswoić wiedzę o konkretnych roślinach, jakich składników potrzebują najbardziej, co źle na nie wpływa i inne tego typu informacje. Dzięki temu będziemy posiadać o wiele większą kontrolę nad tym jak pole rośnie i czy wszystko jest z nim w porządku.

Chcemy by nasze plony były jak najlepsze, dlatego musimy zadbać o to by wiedzieć o nich jak najwięcej, co dobrze wpływa, a co nie. Jaka pogoda jest dobra dla nich, jaka temperatura itd. Właśnie w ten sposób nasz wpływ na rośliny będzie większy, nie będziemy zdawać się na ślepy los lecz będziemy mogli pomóc sobie jak tylko się da.