Jak założyć liniowy drenaż?

Wszelkie systemy odwadniające w pobliżu naszego domu, są konieczne. Zapobiegają one powstawaniu głębokich kałuż, a także przeciwdziałają zawilgoceniu i zalaniu budynku, które może skończyć się gniciem fundamentów czy co gorsze powstawaniem grzybów i pleśni.

Czym jest system drenażu liniowego?

drenaż liniowyWłaściwie wykonanie systemu odwadniającego, to w dzisiejszych czasach niezbędny element wykończenia domu. Najczęściej, wykonanie drenażu liniowego ma miejsce w okolicach podjazdów, garażów, tarasów, budynków, parkingów, a nawet ogrodów. Drenaż liniowy, jest inaczej zwany drenażem systematycznym lub odwodnieniem liniowym. Jego zadaniem jest pozbywanie się wód powierzchniowych, pochodzących z wód roztopowych i odpadów. Żeby właściwie wykonać system drenażu liniowego, należy na równi z gruntem, ułożyć specjalne sączki i kratki, które będą odprowadzać wodę poza odwodniany teren, wprost do instalacji kanalizacyjnych. Jednak odprowadzana woda, może zostać poprowadzona do rowów melioracyjnych, czy stawów. Jednak na takie działania, będzie wymagane pozwolenie od władz. Drenażu liniowego, wymagają przede wszystkim podłoża gliniane oraz te słabo przepuszczalne. Niezbędny jest też oczywiście tam, gdzie teren jest wyłożony kostką brukową. Swoją funkcję najskuteczniej spełniają, kiedy są zamontowane w trakcie budowy domu, co uchroni ogród, trawniki, czy podjazdy przed ponownym rozkopaniem. Rozwiązanie jest niedrogie w ujęciu całości i stosuje je coraz większy odsetek mieszkańców domów. 

Najnowsze rozwiązania odwadniające, to zdecydowanie coś dla każdego właściciela domu. W przypadku wystąpienia obfitych opadów, zwykły system sobie nie poradzi, drenaż liniowy natomiast, jest w stanie poradzić sobie z naprawdę dużymi ilościami wody, przepompowując je poza odwadniany teren.